Previous Next

آیا ورود به ترکیه برای ایرانیان ویزایی می شود ؟

در این روز های کرونایی  ایرانیان زیادی پیگیر باز شدن مرزهای کشور ترکیه هستند.


به گزارش بیا تو استانبول  :با اینکه چند سالی به پایان توافق نامه صد ساله ورود ایرانیان به کشور ترکیه بدون نیاز به ویزا مانده است،  شنیده هایی از صدور ویزا با مالکیت ملک در سفارت ترکیه در تهران حکایت دارد .ترکیه از زمان شیوع بیماری کرونا مرزهایش را به روی مسافران ایرانی بسته است و باز شدن مرزها را به جز اشخاصی خاص به 11 مهرماه 1392 موکول کرده است. 
اما امروز ترکیه پرتال در سایت خود نوشت این تصمیم باعث ازدحام متقاضیان سفر به ترکیه در مقابل سفارت این کشور در تهران شده بطوری که متقاضیان از ساعت چهار بامداد و حتی قبل تر برای گرفتن نوبت ، جلوی سفارت ترکیه در تهران حضور می یابند .

پیش از این ترکیه اعلام کرده بود ایرانیانی که کارت اقامت ترکیه دارند میتوانند وارد ترکیه شوند . همچنین ترکیه با ورود دانشجویان و همچنین داوطلبان آزمون های ورودی دانشگاههای ترکیه ، موافقت کرده بود . اما اوایل این هفته ترکیه دوباره با لغو پروازهای ایران به ترکیه ، اعلام کرد بعلت کنترل نشدن کرونا در ایران تا ۱۱ مهر تمام پروازهای ایران به ترکیه و بالعکس متوقف میشود . اما مرز زمینی سرو برای ورود افراد دارای اقامت و دانشجویان باز بود . طی یکی دو روز اخیر ظاهرا ورود افراد دارای ملک در ترکیه منوط به گرفتن ویزای سند مالکیت از سفارت ترکیه در تهران شده است .

این شنیده ها به بحث لغو روادید سفر بدون ویزای ایرانیان به ترکیه دامن می زند و باید دید آیا ترکیه قصد دارد به صورت آرام آرام لغو قانون سفر بدون ویزا برای ایرانیان را اعلام کند یا خیر 

مدارک مورد نیاز صدور ویزا با مالکیت ملک سفارت ترکیه در تهران
گفته شده سفارت ترکیه در تهران مدارک زیر را از متقاضیان میخواهد :

اصل سند عکس دار
اعتبارگذرنامه بالای یکسال باشد. درخواست وقت از سایت www.visa.gov.tr و پرینت فرم درخواست ویزا
یک قطعه عکس زمینه سفید ۵×۶
کپی صفحه اول گذرنامه در اندزاه A4
عدم سوء پیشینه به همراه ترجمه رسمی آن به زبان ترکی که دارای مهر تاییدیه از وزارت امور خارجه باشد با یک سری کپی بعد از تایید.
گواهی سلامت از پزشک متخصص داخلی در یکی از بیمارستانهای دولتی که در آن بیان گردیده شخص متقاضی از سلامت کامل روحی و روانی برخوردار بوده و هیچگونه بیماری واگیرداری ندارد و همچنین این مدرک باید توسط پزشک داخلی و روانشناس نیز تایید شود، به همراه ترجمه رسمی آن به زبان ترکی که دارای مهر تایید از وزارت امور خارجه باشد با یک سری کپی بعد از تایید.
وضعیت حساب مالی از بانک جهت گرفتن اقامت سند در ترکیه الزامی میباشد.
هنوز مقامات ایران و ترکیه درباره این خبر ، اظهار نظری نکردند .