Previous Next

مرکز نو آوریهای ترکیه Teknopark İstanbul

یکی از مسائل جهانی که هم اکنون دارای اهمیت فراوانی است، مسئله تکنولوژی و فعالیت های نوآورانه است.

 

Teknopark İstanbul4 01

تکنولوژی و تکنو پارک استانبول

ترکیه نیز جزو یکی از کشورهایی است که در دهه های اخیر توانسته در این زمینه خود را نشان دهد. نمایشگاه ها و فستیوال های بزرگی مانند تکنوفست، شرکت ها و کارخانه های بزرگی مانند شرکت نظامی آسلسان، شرکت آکین سافت و… نیز دلیل هایی بر این پیشرفت هستند. در این مقاله نیز به بررسی و معرفی تکنو پارک استانبول (Teknopark İstanbul) یا همان پارک فناوری استانبول خواهیم پرداخت.
تکنو پارک که در واقع کوتاه شده کلمات پارک تکنولوژی و نورآوری است، یک سازمان دولتی است که هدف از تشکیل آن، ارتباط دانشگاه ها و مراکز آکادمیک با صنعت، بازار و تولید است. این پارک ها که به صورت جهانی زیر نظر اتحادیه جهانی پارک های علم و فناوری هستند، با هدف قدرتمندسازی زیرساخت های تکنولوژی و ایجاد نوآوری ها در زمینه های مختلف علمی به وجود آمده اند. ترکیه نیز برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ شروع به ایجاد این پارک ها در دانشگاه های خود کرد.
دلیل اهمیت تکنو پارک استانبول

تکنو پارک استانبول دارای تفاوت ها و نحوه های مدیریتی متفاوتی با سایر تکنو پارک های ترکیه است. تکنو پارک استانبول به طور مشترک زیرنظر وزارت صنایع دفاعی ترکیه و اتاق تجارت استانبول است. تکنو پارک استانبول با بیش از ۱۲ دانشگاه مختلف که بیشتر آنها نیز جزو بهترین دانشگاه های ترکیه هستند در حال همکاری است. این پارک هم اکنون با هدف تحقیق و توسعه (Ar – Ge)، تولید و توسعه (Ür – Ge) در حال فعالیت است و دارای مراکز مهمی همچون اداره تحقیق و آموزش، آزمایشگاه ها و… نیز هست.


 

Teknopark İstanbul3 01 

آمار و ارقام تکنو پارک استانبول

در داخل تکنو پارک استانبول بیش از ۳۱۱ شرکت مختلف در حال فعالیت هستند که در مجموع نزدیک به ۲۰۰۰ پروژه مختلف را به پایان رسانده اند. همچنین تکنو پارک استانبول سالانه دارای درآمدی بالغ بر ۱۶۰ میلیون دلار است و در مجموع ۵۶۰۰ مهندس در بخش های مختلف این مجموعه در حال کار هستند. این مجموعه در کل یکی از پردرآمدترین مجموعه های ترکیه به شمار می رود و دارای اهمیت بسیار خاصی برای دولت ترکیه است.


 

Teknopark İstanbul2 01
شرایط ورود به تکنو پارک استانبول

ورود به تکنوپارک استانبول دارای شرایط بسیار خاصی است به طوری که هر فرد یا گروه برای ورود و تاسیس شرکت در داخل این پارک، نیازمند کارآفرینی، ایده های نوین و یا شرایط خاص دیگر است. از طریق قانونی نیز هر شخص یا اشخاص باید شامل قانون ۴۶۹۱ ترکیه باشند که جزو یکی از قانون های مهم در زمینه های تکنولوژی و فناوری در ترکیه است.


 

شرکت های موجود در تکنو پارک استانبول

در داخل پارک فناوری استانبول(Teknopark İstanbul)، غالبا شرکت هایی که در زمینه هوا و فضا در حال فعالیت هستند اولویت دارند. پس از آن شرکت هایی که در زمینه های دریانوردی، صنایع نظامی، انرژی، سلامت، تجهیزات الکترونیکی و… هستند در این مجموعه در حال کار هستند. البته صدها شرکت در داخل این مجموعه به طور مداوم در حال انجام پروژه های بزرگی هستند که نام بردن آنها در این مقاله ممکن نیست. اما برای مشاهده لیست شرکت های تکنوپارک استانبول بهتر است به وبسایت رسمی تکنو پارک استانبول (Teknopark İstanbul) مراجعه شود.


 

لیست دانشگاه های عضو در تکنو پارک استانبول

دانشگاه تجارت استانبول (İstanbul Ticaret Üniversitesi)
دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi)
دانشگاه یدی تپه (Yeditepe Üniversitesi)
دانشگاه مال تپه (Maltepe Üniversitesi)
دانشگاه بوغازایچی استانبول (Boğaziçi Üniversitesi)
دانشگاه تکنیک قبضه (Gebze Üniversitesi)
دانشگاه تکنیک ییلدیز (Yıldız Teknik Üniversitesi)
دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi)
دانشگاه اوکان استانبول (Okan İstanbul Üniversitesi)
دانشگاه گدیک استانبول (Gedik İstanbul Üniversitesi)
دانشگاه پیری رئیس (Piri Reis Üniversitesi)
دانشگاه کاپادوکیا (Kapadokya Üniversitesi)


مهمترین همکاران تکنو پارک استانبول

تکنو پارک استانبول در بسیاری از پروژه های عظیم خود با شرکت های بزرگ زیادی همکاری کرده است که مشهورترین آنها به شرح زیر هستند:

شرکت صنایع دفاعی آسلسان
شرکت زراعت تکنولوژی (زیرمجموعه بانک زارعت)
شرکت ترکیش تکنیک (زیرمجموعه هواپیمایی ترکیش ایرلاینز)
شرکت ترک سل‌ (از بزرگترین اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه)
نقشه و موقعیت جغرافیایی تکنو پارک استانبول


اراضی و ساختمان های اصلی و بزرگ تکنو پارک استانبول در منطقه پندیک استانبول که یکی از پیشرفته ترین مناطق استانبول است قرار دارد. این پارک در محله کورتکوی (Kurtköy) واقع شده و در نزدیکی تعداد زیادی از دانشگاه ها و مراکز علمی مهم قرار گرفته است.


خرید آپارتمان در استانبول 

قیمت آپارتمان در استانبول 

💻 بانک اطلاعات مهاجرتی
Www.bia2istanbul.com
💻 بانک اطلاعات املاک استانبول
Www.bia2istanbul.com/home
📱شماره موبایلمون در واتساپ
905372383663+
989122764297+
مستقیم:
905528545120+
آدرس کانال ما:

https://t.me/biatooistanbul

آدرس گروه ما :

https://t.me/Biatoistanbul