مدارس استانبول

مدارس در ترکیه

مدارس در ترکیه

در این مقاله شما را با مدارس در ترکیه و نحوه آموزش کشور ترکیه آشنا میکنیم :در سال ۱۹۸۱ مطابق قانون جدید آموزش عالی (شماره ۲۵۴۷) ، اداره آموزش عالی در ترکیه به طور جامع بازسازی شد. بدین ترتیب این سیستم متمرکز شد و کلیه مؤسسات آموزش عالی به شورای آموزش عالی متصل شدند. پس از این تغییر ساختار، همه موسسات آموزش عالی به صورت دانشگاه طراحی شدند. گسترش آموزش عالی در سراسر کشور حاصل شد ، آموزش عالی متمرکز شد و امتحان ورودی دانشگاه معرفی شد. علاوه بر دانشگاه های دولتی، اولین دانشگاه غیرانتفاعی در ترکیه با ارائه آموزش برای دانشجویان در سال ۱۹۸۶ آغاز به کار کرد. از سال ۲۰۱۲ ، آموزش اجباری در ترکیه ۱۲ سال به طول می‌انجامد. و در سه مرحله (دوره ی اول‌ آموزش ابتدایی، دوره ی دوم آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه) تقسیم می شود.

آموزش پیش دبستانی:

مدارس در ترکیه :این دوره شامل آموزش کودکان در گروه سنی ۳ تا ۵ سال است .که به سن آموزش ابتدایی اجباری نرسیده اند و این دوره اختیاری ست.
دوره اول آموزش ابتدایی:

این دوره شامل آموزش کودکان در گروه سنی ۶ تا ۱۰ سال است. آموزش ابتدایی برای همه شهروندان اجباری است، در مدارس دولتی رایگان است و چهار سال (کلاس های اول،‌دوم، سوم و چهارم) طول می‌کشد .
دوره دوم آموزش ابتدایی:

این دوره شامل آموزش کودکان در گروه سنی ۱۰ تا ۱۴ سال است. آموزش ابتدایی برای همه شهروندان اجباری است. در مدارس دولتی رایگان است و چهار سال (کلاس های پنجم، ششم، هفتم و هشتم) طول می کشد. در پایان مدرسه ابتدایی، به دانش آموزان درباره دبیرستان های عمومی و فنی و حرفه ای که در آینده در آنها شرکت خواهند کرد، اطلاعاتی داده می شود.
آموزش متوسطه:

این دوره شامل دبیرستان های عمومی یا فنی و حرفه ای است .که دوره های چهار ساله را برای دانش آموزان ۱۴ تا ۱۷ ساله (کلاس های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم) برگزار می کند. آموزش متوسطه برای همه شهروندان اجباری است و در مدارس دولتی رایگان است.

آموزش عالی:

دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان می توانند. در دوره های آموزش عالی ثبت نام کنند که این کار با سیستم سه دوره ای بولونیا هماهنگ است.
مدارس ایرانی ترکیه محل مناسبی می باشند که دانش آموزان والدینی که به ترکیه مهاجرت کرده اند، در این مدارس مشغول به تحصیل شوند. البته امکان تحصیل در مدارس بین المللی و خصوصی ترکیه نیز برای خارجی ها وجود دارد اما مدارس ایرانی ترکیه در مقایسه با مدارس مذکور ارزان قیمت تر هستند.

مدرسه ایرانی ۲۲ بهمن در آنکارا

این مدرسه کنار مدرسه ترکیه ای “قاضی عثمان پاشا” واقع شده است. و این امکان را فراهم می کند دانش آموزان بتوانند مطابق فرهنگ و نظام آموزشی ایران تحصیل کنند. تحصیل در این مدرسه فرصت خوبی برای دانش آموزان است تا بدون این که از درس خود عقب باشند. به یادگیری و تسلط زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی نیز بپردازند و بتوانند در نهایت از مدارس بین المللی یا دولتی ترکیه پذیرش اخذ کنند..

مدرسه ایرانی فجر در استانبول

مدرسه ایرانی فجر در شهر استانبول واقع شده و ۲ شعبه دارد: یکی در ناحیه سلطان احمد و دیگری در ناحیه توپکاپی. سیستم آموزشی مدرسه فجر نیز مشابه مدرسه ۲۲ بهمن کاملا از نظام آموزشی ایران تبعیت می کند. یعنی همان دروس در همان مقاطع تحصیلی در مدرسه فجر نیز تدریس می شوند. شهریه سالانه مقطع ابتدایی این مدرسه ۱$ تا ۲$ (دلار آمریکا) و در مقاطع بالاتر سالانه ۴$ (دلار آمریکا) می باشد.

مدارس بین المللی ترکیه

مدارس در ترکیه :همان طور که اشاره شد مدارس ایرانی ترکیه مدنظر دانش آموزانی است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. ولی هنوز به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی مسلط نیستند. در غیر این صورت دانش آموزان ۲ گزینه پیش روی خود خواهند داشت: یا در مدارس دولتی ترکیه تحصیل کنند .در صورتی که به زبان ترکی استانبولی مسلط هستند چرا که در این حالت نیازی به پرداخت شهریه نیست .یا در مدارس خصوصی بین المللی در ترکیه تحصیل کنند. از جمله محبوب ترین مدارس بین المللی ترکیه می توان به“Doga Koleji” و “American Kultur” اشاره نمود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x